Jak usunąć starą folię z okien?

Większość folii okiennych mają trwałość od 3 do 12 lat. Z czasem, w zależności od warunków eksploatacji, folia może zaciąć rozwarstwiać się, odklejać się lub nie wygląda już tak ładnie, lub po prostu już jest uszkodzona mechanicznie. W takiej sytuacji warto wymienić folie na nową.


W zależności od rodzaju, jakości oraz starości wyklejonej folii ich właściwości zmieniają się, co może utrudnić odklejanie. Zazwyczaj odklejenie folii proces nieszybki oraz na pewno niełatwy. Istnieje wiele sposobów na samodzielne usuwanie folii z szyb, jednakże nie wszystkie są skuteczne.


Zęby ułatwić sobie proces demontażu folii oraz nie uszkodzić szyby powinniśmy przestrzegać kilku zasad:


Jeżeli folia jest wizualnie w dobrym stanie, to trzeba odkleić narożnik lub krawędź folii i delikatnie pociągnąć, aby folia odchodziła od szkła (najlepiej większymi płatami). W przypadku dużego okna, folie można delikatnie naciąć nożem, a potem odklejać paskami.


Jeżeli folia jest stara, popękana lub kruszy się, to zazwyczaj będzie odchodziła bardzo małymi kawałkami. W tej sytuacji, aby ułatwić sobie pracę, można podgrzewać folię suszarką lub opalarką w celu uplastycznienia kleju i używając plastikowej szpachli zeskrobywać folię.


Prawie zawsze po odklejeniu, folia zostawia na szybie klej. Żeby kleju zostało jak najmniej, trzeba ściągać folie powoli oraz pod odpowiednim kątem.

Klej pozostały po usunięciu folii, można usunąć za pomocą specjalnego środku czyszczącego lub benzyny ekstrakcyjnej czy rozcieńczalnika. 


Następnie warto umyć okno wykorzystując dostępne na rynku środki do mycia szyb.

Masz pytania? Skontaktuj się z nami